Vejen ind i kunsten begyndte dog et helt andet sted. Verner Brems er oprindeligt uddannet smed hos Sonebjerg Maskinfabrik i Kolding, men skiftede undervejs blik ud med blæk. I 1987 dimitterede han fra Linjen for Grafisk Formgivning ved Kunsthåndværkerskolen i Kolding. Herefter fulgte studieophold ved Kunstakademiet i Kraków og Faculty of Fine Arts i Chiang Mai, hvor grafikken var det primære studieområde. I 1996 videreuddannede han sig ved Institut for Visuel Kommunikation på Designskolen Kolding.
Som kunstner debuterede han med grafisk tryk på de censurerede udstillinger, først på Forårsudstillingen på Charlottenborg og siden med maleri på Kunstnernes Påskeudstilling (KP), hvor han deltog fra 1988 til 1996. Hans kunstneriske virke har bevæget sig frit mellem billedkunst og design.
Plakatkunsten har spillet en særlig rolle i hans arbejde, og han har vundet adskillige konkurrencer og modtaget flere priser på området. Hans plakater har bl.a. været repræsenteret i Graphis Posters, på den 12. og 13. International Poster Biennale i Warszawa i 1988 og 1990 og siden 2000 i samlingen på Dansk Plakatmuseum Aarhus.
Gennem årene har Verner Brems løst en lang række udsmyknings- og grafiske opgaver og illustreret for aviser, magasiner, forlag og organisationer. Hans værker er blevet erhvervet af institutioner og virksomheder som Kunstmuseet Trapholt, Københavns Kulturfond, Danmarks Radio, TDC, Arbejdsmiljøfondet, Rigspolitiet og Aalborg Lufthavn. Hans billedkunst findes desuden i samlinger i Connecticut, Mexico, Warszawa, Hamburg og Prag.
I Danmark har han blandt andet udstillet på Frederikshavns Kunstmuseum, Kongernes Jelling, Danmarks Radio, Galleri 11 DR1, Koldinghus, Pap og Papir festival i Vejle. Han er medlem af Billedkunstnernes Forbund.
Hans billedunivers er præget af fascinationen af 1920'erne og 1930'ernes visuelle kultur. Tidens æstetik, attituder og fortællinger lever videre i hans kunst, hvor nostalgiske referencer møder menneskelige temaer, humor og en særlig interesse for de egenskaber og modsætninger, der går igen på tværs af køn.
Tom Jørgensen, redaktør af Kunstavisen har tidligere beskrevet Verner Brems' billedverden med disse ord:
“…er motiverne nostalgiske i deres oprindelse, er de menneskelige dyder og laster, de henviser til, til gengæld tidløse. Tidløse, og i Verner Brems' hånd umiskendeligt fascinerende.”
I dag arbejder Verner Brems sammen med sin familie i Snitteriet Studio og Galleribrems, hvor han videreformidler sine mange års erfaring med kunstneriske processer og klassiske grafiske teknikker. Her mødes håndværket, historien og den kunstneriske nysgerrighed, som har været en krøllet tråd gennem hele hans virke – og stadig finder nye veje.
Ingen kommentarer:
Send en kommentar